Powołanie Mobilnego Laboratorium Badań Środowiskowych na WGGG PWr! 🔬🌍

Z przyjemnością informujemy, że na mocy zarządzenia Dziekana (nr 14/2024-2028), z dniem 12 stycznia 2026 r. przy Katedrze Górnictwa Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr powołane zostało Mobilne Laboratorium Badań Środowiskowych (MobiLab).

Nowa jednostka została utworzona, aby odpowiadać na najbardziej palące wyzwania współczesnego środowiska i przemysłu. Do głównych zadań Laboratorium należy:

  • Realizacja innowacyjnego monitoringu mobilnego, zdalnego i badań przesiewowych (screeningowych) in situ. Pozwoli to na natychmiastową detekcję zmian fizykochemicznych w środowisku oraz szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych i katastrofach ekologicznych.
  • Rozpoznawanie potencjału niekonwencjonalnych złóż pierwiastków krytycznych (w tym litu) w skałach, wodach i odpadach w celu ich efektywnego odzysku w ramach Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).
  • Wykorzystanie unikatowej, przenośnej aparatury pomiarowej (w tym technologii LIBS) do cyfrowego gromadzenia danych w czasie rzeczywistym.
  • Diagnostyka terenów pogórniczych, badanie skutków likwidacji zakładów górniczych i zatapiania wyrobisk oraz ocena możliwości ich ponownego gospodarczego wykorzystania.
  • Integracja zaawansowanych systemów pomiarowych z mobilną robotyką inspekcyjną, co umożliwi bezpieczne i precyzyjne pozyskiwanie danych z obszarów trudno dostępnych.
Continue reading “Powołanie Mobilnego Laboratorium Badań Środowiskowych na WGGG PWr! 🔬🌍”